Wild Beauty Art Festival
Žabljak
e-mail: info@wildbeautyart.me
Serijal programa festivala Wild Beauty Art sa nazivom Durmitorski razgovori nastavio se u nedjelju, 30. jula, kada je na platou kod Crnog jezera, u programu će učestvovao ministar ekonomskog razvoja i turizma, Goran Đurović. U prvim Durmitorskim razgovorima, u četvrtak, 20. jula učestvovao je Miloš Lazarević, predstavnik Koalicije za održivi razvoj, koji se već godinama aktivno bavi problematikom u okviru zaštićenih zona, dok je predstavnik Agencije za zaštitu životne sredine odbio učešće u ovom programu.
Durmitorski razgovori su pokrenuti sa idejom dijaloga 1-na-1 na teme ekologije, turizma i zaštite životne sredine, koje sa izabranim sagovornicima vodi magistarka zaštite životne sredine, žabljačanka Vanja Krgović Šarović, dugogodišnja direktorka TO Žabljak i saradnica Nacionalnog parka Durmitor. Kao učesnici ovog serijala pozvani su predstavnici ministarstava zaduženih za ekologiju i turizam, Agencije za zaštitu životne sredine, ugledni profesori i pripadnici civilnog sektora.
Na prvim Durmitorskim razgovorima, razgovaralo se o funkcijama Nacionalnog parka, ali i o činjenici da je Durmitor područje pod zaštitom UNESCO-a. Lazarević je smatrao da turisti koji posjećuju ovaj park ne narušavaju u velikoj mjeri njegov biodiverzitet, ali su, nasuprot tome, veliki infrastrukturni projekti, koji se neplanski provode, glavni krivci trajne promjene izgleda i statusa zaštićenog područja. Razgovaralo se i o ulozi kulturnih i umjetničkih manifestacija, poput festivala Wild Beauty Art, u promociji zaštite životne sredine. Tema o kojoj se vodila oštra diskusija bila je ko i na koji način donosi i provodi zakone i zakonske odredbe i kako se sankcioniše njihovo nepoštovanje. Lazarević je objasnio da je to u nadležnosti države, tačnije određenih sektora, uz poštovanje smjernica UNESCO-a. Nesposobnost, korupcija i “zla namjera” su ono što je srozalo naš turizam, ali i sve naše nacionalne parkove, kao i sam ugled nas Crnogoraca. Naše zakonodavstvo nije usklađeno i dok god se to ne izvrši, mi svi kolektivno možemo samo da trpimo selektivnu pravdu, istakao je Lazarević.
Navedeno je nekoliko primjera o aktivnostima u okviru prve i druge faze Nacionalnog parka Durmitor, gdje se jasno uočava nepoštovanje zakona od strane pojedinaca koji prolaze nekažnjeno, te su postavljena pitanja koji su kriterijumi po kojima su određenim licima neke aktivnosti strogo zabranjene, dok se drugima aktivnosti koje narušavaju zakonske odredbe vezane za nacionalne parkove, tolerišu i oni prolaze bez odgovornosti i posljedica. Lazarević je prokomentarisao da postoji legalitet i legitimitet zakona, odnosno, da se zakoni donose, ali je upitno koliko ih društvo prihvata i kako se oni, u odnosu na to, provode. Današnja zakonska regulativa je katastrofalna i dizajnirana je da eliminiše konkurenciju ljudima koji su na pozicijama moći, te je tako konkurencija dužna da prođe sve zakonom propisane korake, dok, nasuprot njima, pojedinci koji su bliski pozicijama moći se prosto pojave, bez bilo kakvih dozvola. Na samom kraju razgovora Lazarević je naglasio da zakon mora da se mijenja i da bi Agencija za zaštitu životne sreinde trebalo prvenstveno da se trudi da spriječi nelegalne aktivnosti i sankcioniše već postojeće prestupe. Lazarević je zaključio da su manifestacije poput Wild Beauty Arta bitne, smatrajući da kulturna osoba sigurno neće narušiti prirodu.
Razgovor sa ministrom ekonomskog razvoja i turizma, Goranom Đurovićem, prvenstveno je bio fokusiran na analizu situacije u turizmu i strategije turističkog razvoja durmitorskog kraja, prije svega navodeći potrebu za hotelskim smještajem od četiri i više zvjezdica. Spominjane su i poteškoće u sprovođenju investicija zbog nerazumijevanja lokalne zajednice. Kroz razgovor sa prisutnom publikom, zaključeno je da je najvažnija edukacija stanivništva oko značajnih investicija u turizmu, kao i ujedinjen i jasan stav lokalne zajednice oko potreba Žabljaka.
Pored tema u turizmu, kao predstavnik pokrovitelja WBA festivala, Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, ministar Đurović je naglasio značaj održavanja ovakvih manifestacija u brendiranju sjevera Crne Gore, ali cjelokupne zemlje. Tom prilikom, govornici su se osvrnuli na odluku Agencije za zaštitu životne sredine da ne izda rješenje Festivalu da održi dio programa kraj Crnog jezera i na odrednice zakona o zaštiti od buke. Ministar Đurović je izjavio da njemu nije jasno šta se desilo, nazivajući razloge neracionalnim. Navodeći da imamo brojne primjere preterane urbanizacije i nepoštovanja prirodne sredine, naveo je da misli da smo otišli u krajnost i suprotnost – a to je da ne može ništa, ili da možda nekome ne može ništa. Ministar je podijelio svoje impresije sa prisustva programima WBA festivala na Crnom jezeru prošle godine, i zaključio da kriterijumi moraju da uzmu u obzir vrstu muzike, te da je potpuno razumljivo da se neki veliki tehno događaj ne može održati pored Crnog jezera, ali da ako i jedna manifestacija zaslužuje da bude ovdje, to zaslužuje Wild Beauty Art.
Osvrtom na odrednice zakona koji određuje da je nivo buke u zaštićenim područjima u tihoj zoni maksimalno 35 decibela, govornici su zaključili da je dovoljno dvoje turista da posjeti Crno jezero kako bi se ovaj zakon prekršio. Dodatno, navedeno je da Nacionalni parkovi Crne Gore ni ne posjeduju uređaj kojim bi merili nivo buke, te da ne postoji način da se zvanično izmjeri da li neka buka prelazi zakonom određene odrednice.
Ministar Đurović je na kraju zaključio da bi volio da su predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine prisutni na Durmitorskim razgovorima, komentarišući da je odbijanje učešća u diskusiji i argumentovanim razgovorima na ove teme, za njega poražavajuće.
Naredni Durmitorski razgovori održavaju se u subotu, 5. avgusta, sa prof. dr Radom Šarovićem, kao i u ponedjeljak 7. avgusta, sa Nj.E. princem Nikolom Petrovićem Njegošem.
Peti Međunarodni festival Wild Beauty Art održava se od 16. jula do 13. avgusta sa sloganom One for All, All for One, i predstavlja tačku spajanja tri važne grane Crne Gore: kulturu, ekologiju i turizam. Festival se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, uz generalno sponzorstvo kompanije One, dok su realizaciju festivala podržali partneri i prijatelji festivala Turistička organizacija Žabljak, Ministarstvo kulture i medija, Opština Žabljak, Nacionalni park Durmitor, Yamaha i Euro-Unit, Ambasade Austrije i Njemačke, Univerzitet Crne Gore i drugi.